Dziesiąta rocznica Kabaretu "ZŁOTA MASKA"

2022-10-28 17:56

A było to tak :

Myśl o założeniu kabaretu 🎭 jako jednej z form działalności Uniwersytetu dla Aktywnych chodziła po głowie członkom zarządu od początku powstania naszego stowarzyszenia.

Naprzeciw naszym marzeniom wyszedł Igor Chełminiak, wówczas student, który w pewien lipcowy dzień 2012 roku oprowadzał jako wolontariusz naszych słuchaczy po Aleksandrowie Kujawskim. Rzucił wtedy, jakby wchodząc w nasze myśli - A może by tak kabaret założyć . . 🤔

I tak nasze zamysły zmaterializowały się.

W roku akademickim 2012/13 do kabaretu, jako jednej z uniwersyteckich sekcji zapisali się: Klara Drobniewska, Zofia Manerowska, Anna Przekwas, Wanda Rosińska, Jerzy Sobierajski, Iwona Twardowska, Grażyna Wieczorek i Stanisław Wodyński, a reżyserem został oczywiście Igor Chełminiak.

Nazwę Złota Maska dla kabaretu 🎭 wymyśliła Klara Drobniewska.

Pierwszy występ w stylu retro uświetnił inaugurację uniwersytetu w październiku 2013 roku, ale kabaret🎭 tak się rozpędził, że w roku akademickim 2013/14 dał jeszcze dwa przedstawienia/ " Adria" i " Pod dachami Paryża"/.

Kabaretowe występy stały się coraz bardziej literackie, inspirowane Kabaretem Starszych Panów, Zieloną Gęsią czy kabaretem Pod Egidą.

Pierwsze przedstawienia odbywały się na scenie kina Zdrój, by latem 2016 roku występem " Scenki i obscenki" zadebiutować na scenie Teatru Letniego.

Ważna sprawa - wtedy " zadebiutowała" namalowała przez członków kabaretu zielona gęś, która tak się przywiązała do zespołu, że jest z nimi do dziś !

Rok 2017 to spektakl" Bo życie Kabaretem jest".

W tym to roku kabaret 🎭 obchodził jubileusz 5 - lecia.

Jubileuszowy spektakl " Bal w operze" był jak na jubileusz przystało "wystrzałowy i z pompą".😊

W 2018 roku wystawili " Poet - Club" .

"Przeboje z winyla" to jubileuszowe, dziesiąte przedstawienie zaprezentowane w 2019 roku.

Muzyka Berta Bacharcha królowała w

roku 2020 w " Casinie Royal", wystawionym przez nasz kabaret 🎭 w języku angielskim.

I nadszedł czas pandemii . . została zawieszona działalność, ale były już projekty i pomysły, bo w 2021 roku był zaplanowany galowy występ z okazji 10 - lecia Uniwersytetu dla Aktywnych.

I udało się ! 👍

Dzięki determinacji szefowej kabaretu / od początku jego powstania / Annie Przekwas, która zmobilizowała wszystkich do pracy w domach i trochę w . . konspiracji.

9 października 2021 roku kabaret Złota Maska 🎭 zainaugurował występem " Życie jest muzyką, a czasem żartem" uroczyste obchody 10- lecia uniwersytetu.

I tak też minęło im 10 lat, jak jeden dzień . .

Wczoraj kabaret na swój jubileusz zaprezentował się przedstawiając spektakl pt : " Przeżyjmy to jeszcze raz".

Jak zawsze nasi aktorzy nie zawiedli, tak jak i publiczność. 😊 Było z humorem, dystansem do siebie, radośnie, z brawami na stojąco, 👏 gratulacjami, życzeniami 💯 i kwiatami💐, szampanami 🍾. . Oj czego to jeszcze nie było ! 🥳 🥸 🙃

Były wspomnienia o członkach kabaretu występujących w ciągu tych lat, o tych co pomagali, wspierali jak choćby Włodku Słodowiczu, Sławku Gronkowskim, Iwonie Piątek z zespołem, Adamie Jędrzejowskim, Leszku Promińskim czy Wacławie Naguszewskim.

Szczególne podziękowanie było dla Igora Chełminiaka, a zarazem było miłe z nim spotkanie.

A we wczorajszym wieczornym spektaklu brawurowo wystąpili : Hanna Błażejczyk, Stanisława Buczkowska, Barbara Jędrzejowska, Hanna Kapelińska, Małgorzata Naguszewska, Anna Przekwas, Wanda Rosińska, Janina Rybicka i Jerzy Sobierajski.👏

Życzymy, byście w ciągu następnych lat mieli dużo energii, pasji, pomysłów, by móc rozdawać dalej humor i radość życia. 😊😍🤩

I tak trzymajcie 👍

Załącza się kilkanaście zdjęc autorstwa Sławka Świątkiewicza, któremu bardzo dziękujemy za Jego pracę 😊

 


wróć